Hlavným cieľom projektu je syntéza nových zlúčenín, ktoré môžu byť použité pre terapeutické účely, ako aj opis ich elektrónových vlastností pomocou rôznych experimentálnych techník (EPR a elektrónová spektroskopia, voltampérometria, rtg. difrakcia) a teoretických metód. Získané charakteristiky elektrónovej štruktúry budú potom korelované s fyzikálno-chemickými a biologickými vlastnosťami zlúčenín, ktoré sú dôleźité pre ich použitie ako liečiv. Na základe získaných korelácií môže byť navrhnutá ich modifikácia, ktorá by mala zlepšiť ich liečivý účinok.
Porovnanie výsledkov biologickych testov s parametrami elektrónovej štruktúry (získané spracovaním experimentálnych a teoretických výsledkov) by malo umožniť navrhnúť vhodnú modifikáciu študovaných zlúčenín, aby sa zlepšila ich biologická aktivita. Originalita nášho prístupu je v kombinácii spracovania informácií o elektrónovej štruktúre študovaných zlúčenín získanych experimentálne a teoreticky pre účely molekulového dizajnu. Obidva prístupy sa stále ešte vyvíjajú a porovnávanie ich výsledkov rozhodne prispeje k vylepšeniu obidvoch prístupov.
Dizajn liečiv, syntéza, komplexy prechodných kovov, elektrónová štruktúra, rtg. difrakcia, ESR, PET
5/2011–10/2014
Zorganizovali sme medzinárodnú konferenciu European Charge Density Meeting (ECDM6), v dňoch od 15. 09. do 20. 09. 2012 na Štrbskom Plese pre 130 účastníkov prevažne zo zahraničia.